Достапни линкови

Ердоган-повикот за примирје е позитивен чекор


Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган
Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган изјави денеска дека повикот на курдскиот лидер Абдула Оџалан за примирије претставува позитивен чекор. Според Ердоган, кој е во посета на Холандија, сега е важно како во пракса ќе бидат применети неговите зборови.
Оџалан, кој отслужува доживотна казна затвор денеска ги повика курдските бунтовници да се повлечат од Турција.
XS
SM
MD
LG