Достапни линкови

Турција го поздрави повикот за примирје на курдскиот лидер


Демонстранти со знамиња на курдскиот лидер на прославата на курдската нова година во Дијабекир
Турскиот министер за внатрешни работи Муамер Гулер денеска го поздрави повикот за примирје, упатен од курдскиот лидер Абдула Оџалан, јавија француските медиуми. Според него, јазикот кој го употребил Оџалан е јазик на мирот.
Но, како што рече Гулер сега очекуваат што во пракса ќе биде преземено по повикот на Оџалан за повлекување на курдските бунтовници од Турција.
XS
SM
MD
LG