Достапни линкови

Оџалан утре ќе повика на разоружување на курдските бунтовници


Лидерот на Курдската работничка партија Абдула Оџалан
Копретседателот на прокурдската Партија за мир и демократија Селахатин Демирташ изјавил дека пораката на лидерот на Курдската работничка партија Абдула Оџалан за разоружување на курдските бунтовници ќе се прочита утре на турски и курдски јазик, јави турскиот весник Хуриет.
Според него, повикот на Оџалан ќе биде прочитан пред граѓаните на разглас од двајца пратеници во градот Дијарбекир по повод чествувањата на курдската Нова година, Невруз. Во Турција во тек се преговорите за мирно надминување на курдскиот конфликт со Оџалан, кој издржува казна доживотен затвор.
XS
SM
MD
LG