Достапни линкови

Зврлевски избран за државен јавен обвинител


Марко Зврлевски.
Собранието денеска го именува Марко Зврлевски за државен јавен обвинител на Република Македонија. За предлогот гласаа 58 пратеници, воздржани и против немаше. Зврлевски досега беше прв човек на скопското обвинителство, а функцијата јавен обвинител ќе ја извршува во следните шест години. Досегашниот државен јавен обвинител Љупчо Шврговски чиј шестгодишен мандат завршува за една недела, најверојатно, како што вели, ќе и се посвети на адвокатурата.
XS
SM
MD
LG