Достапни линкови

Истрагата за Кингерот нема врска со доказите на Панчевски


Во следниве два до три дена ќе биде соопштена одлуката во врска со можноста за отварање на нова истрага за авионската несреќа при која загина македонскиот претседател Борис Трајковски во 2004-тата година. Ова денеска го изјави шефот на комисијата за истражување на воздухопловни несреќи Омер Кулиќ при босанското министертво за транспорт и врски.
Тој изјави дека најверојатно нова истрага ќе биде отворена, поради појавата на нови докази. Тој истакнал дека новите докази ги има македонската владина комисија која веќе 6 години истражува во соработка со босанските власти. Кулиќ на новинaрското прашање дали станува збор за доказите за кои зборуваше вчера адвокатот на семејставата на загинатите Игнат Панчевски, односно за видео материјалите, кратко одговори дека новите докази немаат никаква врска со адвокати.
XS
SM
MD
LG