Достапни линкови

Шпанската влада го усвои буџетот за 2013 и покрај протестите


Протести во Шпанија.
Шпанската влада денеска го одобри буџетот за 2013 буџетот, кој предвидува за околу 50 милијарди долари намалување на трошоците и зголемување на даноците. Мерките доаѓат во услови на протести и очекувања дека Шпанија ќе побара финансиска помош од нејзините партнери во еврозона. Шпанија се наоѓа под притисок да побара помош од Европската Централна Банка, но нов пакет значи и нови мерки за штедење во земјата погодена од рецесија и со 25 процентна невработеност. Илјадници демонстранти синоќа се собраа во близина на парламентот во Мадрид во знак на протест против мерките за штедење. Полицијата употреби гумени куршуми за да ги растера демонстрантите.
XS
SM
MD
LG