Достапни линкови

Иванов: се отвораат работни места, доаѓаат инвестиции, младите се враќаат


Претседателот Иванов во Њу Џерси
Република Македонија неодамна одбележа 21 година од својата независност, период во кој го поминавме тешкиот период на нашата транзиција, изјави претседателот Ѓорге Иванов на средбата со Македонците од градовите Тотова и Сидар Гроув во Њу Џерси. Претседателот Иванов, кој присуствуваше на неделната богослужба во црквата „Свети Никола“ во Тотова, на собраните граѓани им порача дека во Македонија се работи за подобрување на економијата и на достоинството на животот.
- Настојуваме на секој начин тоа што е наша стратегиска цел да го оствариме, Македонија да биде и во НАТО и во Европската унија. Се обидуваме сега со нашите млади луѓе, од кои многумина се вратени во Македонија од Канада или Америка, да го направиме животот многу полесен во Македонија и многу подостоинствен. Многу повеќе се инвестира во младите, во образованието, се мисли и на постарите, со инвестирање во здравството. Се отвораат работни места и доаѓаат инвестиции од странство. Се обидуваме да создадеме амбиент во Република Македонија за луѓето да немаат веќе потреба да одат во потрага по својата среќа, како што сте дошле вие тука во туѓина, туку младите да можат да останат да живеат и да работат во Македонија, изјави претседателот Иванов.
XS
SM
MD
LG