Достапни линкови

Пуси Рајот нема да бараат извинување од Путин


U.S. - Amnesty International-organized protest in support of Pussy Riot in front of Russian Embassy in Washington DC, 17Aug2012
Адвокатите на трите осудени членки на руската панк група Пуси Рајот изјавија дека нема да бараат помилување од Претседателот Владимир Путин. Адвокатите најавија жалба на судската одлука пред Европскиот Суд.
Тие добија по две години затвор откако судот во Москва ги прогласи за виновни по обвинението за хулиганство, а во врска со нивниот настап во московската црква „Христос Спасителот“. Тие ги отфрлија обвинувањата, наведувајќи дека тоа било дел од кампањата против враќањето на Владимир Путин во Кремљ.
XS
SM
MD
LG