Достапни линкови

Петар Стојчев по единаесетти пат триумфираше на Охридски пливачки маратон


Претседателот Иванов мучестита на Петар Стојчев од Бугарија, победник на 26-от Охридски пливачки маратон.
Петар Стојчев од Бугарија денеска по единаесетти пат победи на меѓународниот Охридски пливачки маратон.
Дваесет и девет од пријавените 30 пливачи точно на пладне запливаа во водите на Охридското Езеро, на стартот на 26-от меѓународен Охридски пливачки маратон.
Маратонците ги испливаа 30-те километри колку што е долга патеката „Климе Савин“, од Свети Наум низ десет контролни точки до целта кај Охридското пристаниште.
Петар Стојчев беше меѓу фаворитите за победа на денешниот маратон, кој единаесетти пат е освојувач на првото место во Охрид.
Охридскиот пливачки маратон со награден фонд од 25 илјади долари се одржува под покровителство на претседателот на Република Македонија Ѓорѓе Иванов
XS
SM
MD
LG