Достапни линкови

Идната година прва парада на гордоста во Македонија


Одборот на ЛГБТ Јунајтед денеска одлучил да се формира одговорно тело за организирање на првата парада на гордоста во Македонија, идната година.

„Во ова работно тело ќе бидат повикани да се вклучат сите заинтересирани релевантни организации и институции кои работат на полето на човековите права, како што се различни амбасади, државни агенции, народниот правобранител и ЛГБТ организации од регионот и пошироко“, стои во соопштението на ЛГБТ Јунајтед.
XS
SM
MD
LG