Достапни линкови

Турција ќе се консултира со НАТО за Сирија


Северноатлантскиот совет ќе одржи состанок во вторник посветен на консултациите кои ги побара Турција во врска со соборувањето на нејзиниот авион ловец Ф-4 од страна на Сирија во петокот, изјави во Брисел портпаролот на НАТО Оана Лунџеску. „Турција побара консултации по силата на членот 4 од Вашингтонскиот договор. Согласно членот 4, секоја сојузничка земја може да побара консултации доколку смета дека е загрозен нејзиниот територијален интегритет, политичката независност или нејзината безбедност“ рече Лунџеску.
XS
SM
MD
LG