Достапни линкови

Груевски и Иванов остварија средба со Топали


Претседателката на албанскиот Парламент Јозефина Топали
Премиерот Никола Груевски оствари средба со претседателката на албанскиот Парламент, Јозефина Топали. Тие разговарале за развојот на добрососедските односи меѓу Македонија и Албанија, кои ги карактеризираат блиска соработка, бројни активности и иницијативи. На средбата станало збор и за интензивирање на економската соработка меѓу двете земји.
На средбата меѓу Топали и претседателот Ѓорѓе Иванов било констатирано дека дека евроинтеграциите во регионот се придвижуваат и дека Македонија и Албанија треба да продолжат со добрата соработка и со меѓусебната поддршка во таа насока.
XS
SM
MD
LG