Достапни линкови

Волерс-потребен е консензус и решавање на името за влез во НАТО


Американскиот амбасадор во Македонија Пол Волерс
Американскиот амбасадор во Македонија Пол Волерс го оцени како важно писмото што 54 конгресмени го испратија до претседателот Барак Обама во кое се бара прием на Македонија во НАТО на Самитот во Чикаго. Но според него и покрај поддршката од САД, мора да постои консензус за секој нов член на НАТО.
Волерс истакна дека САД ќе направат се да помогнат во процесот, но прашањето за името треба да го решат Македонија и Грција.
XS
SM
MD
LG