Достапни линкови

Љубчо Георгиевски избран за в.д. претседател на ВМРО-Народна партија


Љупчо Георгиевски
Централниот комитет на ВМРО-Народна партија на денешната седница за в.д. претседател го назначи досегашниот почесен претседател Љубчо Георгиевски. Воедно беа верификувани мандатите на новите членови на Централниот комитет, а од партијата беа исклучени поранешните функционери Марјан Додовски, Миле Јакимовски и Валентина Делиманчева Андреева. Георгиевски официјално ќе ја добие функцијата на партискиот конгрес кој ќе се одржи на 26 февруари.
Поголемиот дел на членови на ВМРО народна неколку денови ја напуштија партијата пред и се вратија во во матичната партија ВМРО-ДПМНЕ.
XS
SM
MD
LG