Достапни линкови

Почнува годинашниот Вевчански карневал


Вевчански карневал, 2011
Со дефиле на маски, концерти и пречек на Старата нова година на отворено, денеска и утре во Вевчани ќе се одржи традиционалниот Вевчански карневал.
Оваа манифестација е во чест на свети Василиј Велики, заштитник на василичарите и на Вевчани. Карневалот е стар колку и Вевчани, а специфичност е што никогаш однапред не се знаат маските. Од 1993 година Вевчанскиот карневал членува во Асоцијацијата на светските карневалски градови
XS
SM
MD
LG