Достапни линкови

Горбачов со совет до Путин како да се симне од власт


Поранешниот Советски лидер Михаил Горбачов денеска го посоветува рускиот премиер Владимир Путин да го следи неговиот пример и да се симне од власт. Горбачов во интервју за московска радио станица изјави дека ако Путин ги исполни барањата на демонстрантите и се симне од власт ќе биде запаметен по позитивните работи кои ги направил за време на неговото 12-годишно владење.
Забелешките на Горбачов следуваат откако десетици илјади луѓе денеска излегоа на улиците во Москва и неколку десетици руски градови во досега најголемите протести. Путин досега отслужи два претседателски манадата и еден премирски,а сега е повторно ќе се кандидира на следниве претседателски избори кои ќе треба да се одржат во Русија на 4-ти март.
XS
SM
MD
LG