Достапни линкови

Извештајот за Македонија во Комисијата за надворешни работи на ЕП


France -- Polish President of the European Parliament, Jerzy Buzek looks on, with the European flag in the background, during the Sakharov prize award ceremony at the European Parliament in Strasbourg, 14Dec2011
Комисијата за надворешни работи на Европскиот парламент ќе го разгледа извештајот подготвен од британскиот европратеник Ричард Ховит за напредокот на Македонија. Во извештајот, меѓу другото, како што јавува МИА, се испраќа повик за преземање натамошни чекори во процесот на европска интеграција на Македонија, особено за итно започнување на предскрининг процесот на хармонизација на законодавството и придобивките на ЕУ, како и за спроведување на втората фаза на Спогодбата за стабилизација и асоцијација. Извештајот на Ричард Ховит е првична верзија, за која ќе треба да расправа Комисијата за надворешни работи на ЕП, в понеделник, по што е можно да се очекуваат и негови промени пред да се најде на Пленарна сесија.
XS
SM
MD
LG