Достапни линкови

Светот уплашен од Европа


Американскиот претседател Барак Обама изјави дека должничката криза во Европа „го плаши светот“ и дека лидерите во евро-зоната не работат доволно брзо за решавање на тоа прашање.

Зборувајќи за време на посетата на Силиконската долина, високо технолошки развиениената зона во Калифорнија, американскиот претседател Барак Обама изјави дека светот е навистина исплашен од должничката криза во Европа.
Тие всушност никогаш целосно не се справија со предизвиците со кои се соочи нивниот банкарски систем Сега плус се соочуваат со тоа што се случува во Грција.

„Што се случува во Европа. Тие всушност не заздравеа целосно од финансиската криза во 2007 година и никогаш целосно не се справија со предизвиците со кои се соочи нивниот банкарски систем. Сега плус се соочуваат со тоа што се случува со Грција“.

Според американскиот претседател, Барак Обама, Европа сега минува низ финансиска криза која го застрашува светот. Европјаните се обидуваат да преземат одговорна акција, но тие треба да бидат побрзи отколку што се во моментот, вели Обама. Работата е во тоа што економиите во светот не растат толку брзо како што треба.
Токио берза

Обама изјави дека оваа година американската економија претрпе неуспеси поради проблемите во светот, како арапската пролет, што доведе до повисоки цени на енергијата , а тука е и финансиската состојба во Европа.

Европските и американските акции денеска сепак покажаа раст поради вестите дека Европа работи врз зголемување на вредноста на европскиот фонд за спас и врз решенијата за должничкиот проблем.

Грција и натаму е во ризик од банкрот следниот месец доколку не ја добие следната транша од пакетот на Европската унија и Меѓународниот монетарен фонд.
  • 16x9 Image

    Зоран Ќука

    Во Слободна Европа во Прага е од нејзиното формирање на 1 Септември 2001 година. Кариерата ја започна во Македонското радио, па следат ТВ - А1 и ТВ Телма, со истовремена дописничка работа за Радио и ТВ Босна и Херцеговина, Загребското Независно 101 Радио, и Љубљанското Студент Радио.

XS
SM
MD
LG