Достапни линкови

Со голи гради до повеќе права


Активистки на движењето ФЕМЕН на протест пред амбасадата на Саудиска Арабија во Киев на 16 јуни 2011 година.

Голи гради, хиџаб и јајца на око не се заеднички состојки за еден протест. Но не и ако тој протест е во организација на ФЕМЕН - украинско феминистичко движење со стотици членови и илјадници приврзаници.

Ана Густол, основачката на ФЕМЕН, вели дека луѓето треба да сфатат дека не е доволно само да се излезе и да се постават шатори, туку треба да се
Протестот на кој бевме топлес веројатно е најсилниот и најефикасен начин на мирен и ненасилен вид на протест, а да привлече внимание. Можете да фрлите гранати, да штрајкувате со глад, да удрите некого или да пукате во него, или можете да излезете топлес.
спроведе некој вид на акција за да се добие најмногу внимание. Веднаш по формирањето во 2008-та тие станаа познати по нивниот протест на кој се појавија топлес. Протестираа против дискриминацијата на жените во
патријархалната Украина.

„Протестот на кој бевме топлес веројатно е најсилниот и најефикасен начин на мирен и ненасилен вид на протест, а да привлече внимание. Можете да фрлите гранати, да штрајкувате со глад, да удрите некого или да пукате во него, или можете да излезете топлес.“

Но освен за проблемие во Украина, тие протестираат и во знак за подршка на други земји, како што беше последниот протест за подршка на жените во Саудиска Арабија, на кои им беше забрането да возат автомобили. Членките на ФЕМЕН, полуголи протестираа пред амбасадата на Саудиска Арабија во Киев возејќи се во коли. Тие мафтаа со транспаренти на кои пишуваше „Автомобили за жените, камили за мажите.“

Активистки на ФЕМЕН носат транспаренти со анти-Лукашенко слогани на протест против политиката на Белорусија на Плоштадот на независноста во Киев на 11 мај 2011 година.

Целта на ФЕМЕН е да се зголеми процентот на жени пратенички во 450-члениот Парламент. Сега тој процент изнесува само 8. Густол вели дека општеството почнало да ги сфаќа и да ја цени нивната работа. Таа вели дека многу други организации им се обраќаат за помош, дури и такви кои не се поврзани со „женските прашања“.
Убаво е што луѓето не гледаат како организација која може да изврши сериозен притисок и да привлече максимално внимание за некое прашање. Ние сме како Робин Худ во женската форма и тоа навистина е убаво.


„Убаво е што луѓето не гледаат како организација која може да изврши сериозен притисок и да привлече максимално внимание за некое прашање. Ние сме како Робин Худ во женската форма и тоа навистина е убаво. Иако за жал ние немаме сила и средства да бидеме насекаде.“

ФЕМЕН стана инспирација во Укриана, па и други почнаа со чудни протести. Така во декември активистката за човекови права Ана Синкова пржеше јајца и колбаси на „вечниот оган“ кој се наоѓа на Споменикот на непознатиот војник, за да ја нагласи состојбата на воените ветерани во Украина. Тие немаа поддршка од држава која финансира проекти како што е Вечниот пламен. Таа беше обвинета дека го уништувала споменикот. Густол вели дека радикализам во граѓанското општество е рекција на притаениот авторитаризам во земјата, кој се развива откако на власт во февруари 2010 дојде претседателот Виктор Јанукович.

Активистка на ФЕМЕН протестира против политиката на украинските власти на гробишта во Киев.

„За нас сега тоа е реалност. Знаеме што може да се случи, дека може да бидеме уапсени и затворени, дека полицијата може да ни наштети. Но, тоа не не спречи. Наместо тоа, ние наоѓаме начин да протестирааме и да
Знаеме што може да се случи, дека може да бидеме уапсени и затворени, дека полицијата може да ни наштети. Но, тоа не не спречи.

избегаме.“

Ална Шевченко, членка на ФЕМЕН, била отпуштен од работа во јавна администрација откако била уапсена за учество во топлес-протестот против владата на премиерот Микола Азаров. Некои активистки ја напуштиле организацијата откако добиле закана дека ќе бидат испишани од факултет ако продлжат да членуваат. Густол вели дека полицијата и доаѓала дома среде ноќ и и се заканувала.

Организацијата брои 300 активисти во Киев, од кои 20 се задолжени и за „топлес“ протести. Постојат уште 50 во други делови од Украина, додека на интернет имаат подршка од 25 илјади луѓе.
  • 16x9 Image

    Пелагија Стојанчова

    Новинарската кариера ја започна како радио водител на музичка емисија во локалното радио во Кратово. Во 2008 година работеше како новинар за култура и образование во бесплатниот дневен весник Шпиц. Од јануари 2009 работи како дописник за Радио Слободна Европа.

XS
SM
MD
LG