Достапни линкови

Ердоган во посета на Татарстан


Посетата на Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган на Татарстан
Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган ја посети руската република Татарстан. Турските медиуми јавуваат дека Ердоган се сретанал со претседателот на земјата Рустам Минихатов . Турција и Татарстан имаат силни културни и историски врски како и добра трговска размена во вредност од 1,37 милијарди долари. Ердоган пристигнал во Казан по посетата во Москва каде се сретнал со рускиот претседател Дмитри Медведе и премиерот Владимир Путин со кои разговарал за енергетски прашања.
XS
SM
MD
LG