Достапни линкови

Нови поскапувања


По прехранбените производи, пристигна најава за поскапување на струјата, а се очекува и зголемување на цената на горивата.

Македонските граѓанни се при завршетокот на зимата исполнета со најави за нови поскапувања. Мартовските сметки за струја ќе бидат повисоки. Со ова животниот стандард и платите кои ни се потребни за нормален живот повторно остануваат централни теми меѓу граѓаните. Сметките за електична енергија се меѓу оние за кои се бара повеќе од скромните финансиски можности. Ни одредени штедења не ја прават ситуацијата поедноставна:
Потребно е да биде поголем стандардот на граѓаните. Сега една просечна плата од 200-250 евра да биде 300-350 или пак 400 евра, за да може да се истера месец за месец.


„Вклучуваме на евтина струја од 13 до 16 часот, после ја исклучуваме. Ноќно време од 22 до сабајлето ја вклучуваме, така што малку е разликата.“

Од синдикатот деновиве излегоа со бројка дека за потрошувачка кошница за четири члено семејство месечно се потребни 29 илјади денари, но има и луѓе кои се под тој просек. Граѓаните не може да се начудат колку бргу се троши платата иако февруари е најкраткиот месец од годината:


„Минимум на едно четиричлено семејство за основни потреби без книга, без да гардероба, без да си дозволи театар, без трошоци за дефекти кои знаат да
Килограм шеќер е 58 денари, килограм брашно е минимум 35 денари и тоа од најлошото. На последната цена на шеќерот на која што се сеќавам, отприлика пред три месеци, беше 38 денари.
се случат поради застарените апарати, значи зборувам за леб и млеко, минимум се потребни 30 илјади денари.“

„Потребно е да биде поголем стандардот на граѓаните. Сега една просечна плата од 200-250 евра да биде 300-350 или пак 400 евра, за да може да се истера месец за месец.“

Прашањата како да се подмират трошоците, остануваат непремостиви:

„Килограм шеќер е 58 денари, килограм брашно е минимум 35 денари и тоа од најлошото. На последната цена на шеќерот на која што се сеќавам, отприлика пред три месеци, беше 38 денари.“

„Сите сметки, струја, вода, комуналии, се некаде околу 200 евра, така што останува нешто малку плус.“

Ако за момент се тргнат настрана трошоците на граѓаните може да се видат препукувања кај политичарите. Додека поскапува струјата опозицијата обвинува дека владата склучила договор со ОКТА за поевтина струја. Владата тоа го демантира. Зголемувањето на цената, се должи пред се на зголемените трошоци кај енергетските компании. Според посочуавњата на дел од економистите, новата цена на струјата може да предизвика и други поскапувања. Нафтата деновиве стигна до 110 долари за еден барел, со тенденција на натамошно зголемување. Од Нова година се зголемија цените и на сите печива. Поскапувања има и на зејтинот, месото, млекото, сирењето, јајцата...
  • 16x9 Image

    Мирјана Спасовска

    Родена е во Скопје 1971 година. Од 1996 та година работи во телевизиската кука А1. Од 1998 та година е во телевизијата Телма каде за централно информативната емисија известува за дневни социјално - општествени теми.  Во Радио Слободна Европа е од 2002 та година.  

Погледни ги коментарите (1)

Овој форум е затворен
XS
SM
MD
LG