Достапни линкови

Јануарска беспарица


Прaзници колку сакаш, а пари се помалку. Jануари останува најдолг месец во годината што треба да се преживее.

Почетокот на годината е исполнет со најави за нови поскапувања. Јануари е еден од месеците со најмногу празници и кога се бара повеќе од скромните финансиски можности. Подготовкие за премостување на зимата се традиционално насочување на обврските за голем дел од македонските граѓани. Ги прашуваме како за тоа ќе се погрижат овој пат:

„Фала богу, ние сме Балканци, имаме зимници, имаме во фрижидер ставено што имаме купено на лето, ама скапотијата го прави своето.“

„Не сакам да зборувам за долгот на картичката, тој е висок колку и лимитот.“

„Обично шетам и барам попуст, знам дека после 15 јануари секогаш има попуст и до 50 отсто, тогаш купувам.“

Кафеанџиите забележуваат дека гости нема како во претходните денови. Но, повеќето велат дека јануари секогаш бил ваков:
Домашниот буџет е намален а премногу прзаници и премногу потрошени пари.

„Нормално е со тоа што е малку смирено, има помала фрекфенција на луѓе.“

„Домашниот буџет е намален, премногу празници и премногу пари се потрошија за празниците.“

Ни заобиколувањето на зимски одмор не ја прави ситуацијата поедноставна. Прашањата како ќе се подмират трошоците остануваат важни за најголемиот дел од македонските семејства:

„Како да се преживее? Од година во година е се полошо. За годинава, ќе видиме понатаму како ќе решат тие што се најодговорни.“

„Има опаѓање на куповната моќ во континуитет.“


Но, ако за миг се стават настрана потрошените пари може да се видат и среќни доживувања на почетокот од годината:

„Се чувствува дека има помалку, но и тоа не ни пречи затоа што си поминавме одлично за Нова година.“
  • 16x9 Image

    Мирјана Спасовска

    Родена е во Скопје 1971 година. Од 1996 та година работи во телевизиската кука А1. Од 1998 та година е во телевизијата Телма каде за централно информативната емисија известува за дневни социјално - општествени теми.  Во Радио Слободна Европа е од 2002 та година.  

XS
SM
MD
LG