Достапни линкови

Истрага за 41 лице во врска со инцидентот на Кале


Инцидентот на Кале
Скопското јавно обвинителство денеска до Основниот Суд поднесе барање за преземање определни истражни дејствија против 41 лице за инцидентот на Кале. Барањата според судот се поради сомнение за сторено кривично дело, учество во толпа што ќе спречи службено лице за вршење на должноста. Пред недела дена на Кале дојде до тепачка меѓу двете спротиставени групи за изградба на музејот-црква на тврдината.
XS
SM
MD
LG