Достапни линкови

Шефот на кабинетот на јапонскиот претседател ги посети спорните острови


Шефот на кабинетот на јапонскиот претседател, Јукио Едано ги посети спорните острови на границата меѓу Јапонија и Русија, по три месеци откако и рускиот претседател Дмитри Медведев беше во нивна посета. Тој посетил една пештера во источниот дел на островот Хокаидо за да ги набљудува спорните територии. Вчера Едано беше и на Курилските острови. Медведев пак го посети островот Кунашири во ноември, што предизвика затегнување на односите меѓу двете земји.
XS
SM
MD
LG