Достапни линкови

Одбележување на роденденот на лидерот на Северна Кореја


Прославата на роденденот на лидерот на Северна Кореја Ким Јонг Ил
Во Северна Кореја денеска се одржаа низа свечености за прослава на 69 роденден на лидерот на земјата Ким Јонг Ил. Во прославата бил вклучен и фестивал на цвеќето Кимјонгилија, кој е хибриден цвет именуван по Јонг Ил.
Се верува дека здравствената состојба на лидерот е влошена, по мозочниот удар во 2008 година.
XS
SM
MD
LG