Достапни линкови

Продолжуваат протестите во Бахреин


Протестите во Бахреин
Илјадници демонстранти се собраа денеска во Манама, главниот град на Бахреин, по дводневните анти-владини протести во кои загинаа две лица. Голем дел од нив ќе присуствуваат и на погребот на втората жртва.
Околу 2000 илјади луѓе ја поминаа вечерта на централниот плоштад и ќе останат таму се додека не бидат исполнети нивните барања. Демонстрантите бараат да бидат ослободени политичките затвореници, нов кабинет избран од граѓаните, а не од кралот, нови вработувања и да се стави крај на дискриминацијата на шиитските муслимани од владејачкото сунитско муслиманско малцинство.
XS
SM
MD
LG