Достапни линкови

Грција и оваа година ќе биде во рецесија


Атина
Грчката Централна банка прогнозира дека економијата во земјата и оваа година ќе има негативен раст од минус три насто и повеќе. Според банката тоа значи дека Грција ќе остане во рецесија трета година по ред. Во 2009 година земјата забележа негативен раст од минус 2,3 насто, а минатогодишниот пад изнесувал околу 4 насто.
XS
SM
MD
LG