Достапни линкови

Русија и Јапонија со нови препирки околу Курилските Острови


Курилски Острови
Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров по денешната средба во Москва со неговиот јапонски колега Сеиџи Маехара, изјави дека Русија ќе ги зголеми инвестициите на Курилските острови, а ќе повика и на инвестирање од други земји, како Кина и Јужна Кореја. На ова Маехара одговори дека Јапонија остро ќе се спротистави. Русија и Јапонија имаат долго-годишен спор околу Курилските Острови, кои советските трупи ги окпираа на крајот од Втората Светска Војна.
XS
SM
MD
LG