Достапни линкови

Баскиски сепаратисти формираат нова партија


Припадниците на ЕТА
Забранетото политичко крило на баскиската сепаратистичка група ЕТА соопшти дека формирало нова партија, која е против насилството. Лидерот на Батасуна Руфи Етиксебериа изјави дека новата партија, чие име ќе биде објавено утре, планира да земе учество во изборите. Батасуна е забранета од 2003 година, поради врската со ЕТА, која е обвинета за стотици убиства за време на четириесет годишната борба за независнот на Баскија.
XS
SM
MD
LG