Достапни линкови

Иранската опозиција на протести за подршка на Египет и Тунис


Опозициските лидери Мир Хосеин Моусави и Мехди Каруби
Опозицистичките сајтови во Иран денеска објавија дека опозициските лидери Мир Хосеин Моусави и Мехди Каруби побарале дозвола за одржување на протест за подршка на демонстрациите во Египет и Тунис. Тие во нивното барање напишале дека протестот ќе се одржи на 14 март во Техеран за солидарност со движењата за слобода во Тунис и Египет против диктатурата.
Моусави и Каруби беа едни од организаторите на анти-владините протести по реизборот на Претседателот Махмуд Ахмадинеџад во јуни 2009 година.
XS
SM
MD
LG