Достапни линкови

ЕУ ќе и донира пари на опозицијата во Белорусија


Комесарот за проширување на ЕУ Штефан Филе
Комесарот за проширување на ЕУ Штефан Филе изјави денеска дека опозицијата во Белорусија ќе добие помош од 15,6 милиони евра за развој на човековите права и демократијата во земјата. Филе ја соопшти одлуката на хумнитарна конференција во Варшава, Полска. Конференцијата на која учествуваа 40 земји беше со цел да се обезбедат пари за про-демократските сили, независните медиуми и студентите во Белорусија, по антивладините протести, против реизборот на Претседателот Александар Лукашенко.
XS
SM
MD
LG