Достапни линкови

Предвремени избори во Ирска на 25 февруари


Ирскиот премиер Брајан Ковен
Ирските власти денеска свикаа одржување на предвремени избори на 25 февруари, што ќе биде првото национално гласање во земјата по финансиската криза. Премиерот Брајан Ковен изјави дека Парламентот бил распуштен, пред повеќе од една година до истекувањето на неговиот мандат.
Ковен кој нема да се кандидира на изборите беше принуден во ноември да земе заем од ЕУ и ММФ од 85 милијарди евра, по глобалната криза која имаше големо влијание врз економијата на Ирска.
XS
SM
MD
LG