Достапни линкови

Јужен Судан ќе стане независна држава


Гласањето на референдумот
Резултатите од референдумот за независност на јужен Судан покажуваат дека голем дел од населението се изјаснило за отцепување од северниот дел на земјата. Илјадници луѓе прославувале низ улиците на Јуба, откако изборната комисија соопштила дека 99,57 од гласачите на десете држави од југот гласале за самостојност. Независноста на Јужен Судан ќе стапи на сила на 9 јули.
Гласањето е продолжение на мировниот договор од 2005 година со кој се стави крај на конфликтот меѓу северот и југот на Судан.
XS
SM
MD
LG