Достапни линкови

Лукашенко не се плаши од санкциите на ЕУ


Белорускиот претседател Александар Лукашенко
Белорускиот претседател Александар Лукашенко денеска ја отфрли заканата за забрана за виза од ЕУ. Тој изјави дека имал забрана за добивање на виза десет години и покрај тоа, тој е жив и здрав. Според Лукашенко сепак владата останува отворена за компромис се доколку западните сили се чесни во нивните намери. ЕУ за неколку денови треба да одлучи дали ќе воведе санкции против Белорусија, по немирите на антивладините протести
XS
SM
MD
LG