Достапни линкови

Протести во Јемен против претседателот на државата


Илјадиници луѓе протестираат денеска во главниот град на Јемен, Сана, барајки оставка од претседателотАли Абдула Салех, кој е на таа функција од 1978-ма година. Како што јавуваат агенциите, демонстранти имало собрано на неколку места во Сана, кои извикувале анти-валдини слогани, посочувајки дека се инспирирани од случувањата во Тунис и соборувањето на тунискиот авторитарен претседател.
XS
SM
MD
LG