Достапни линкови

Милошоски се сретна со шефот на чешката дипломатија


Министерот за надворешни работи Антонио Милошоски
Министерот за надворешни работи Антони Милошоски по средбата со неговиот чешки колега Карел Шварценберг во Прага изјави дека двете земји ги продолжуваат пријателските односи и политичкиот дијалог за подршка на Македонија во евроинтегративниот процес. Според Шварценберг спорот за името меѓу Македонија и Грција е непотребен, но двете страни мора да го решат бидејќи го отежнува проширувањето на ЕУ. Милошоски изјавил дека дијалогот меѓу двете страни за проблемот со името е интензивиран и поставен на повисоко ниво.
Министрите констатирале дека е подобрена економската соработка меѓу Македонија и Чешка, поради зголемувањето на трговската размена и инвестициите на чешките фирми во Македонија.
XS
SM
MD
LG