Достапни линкови

Милијардерот Наџиб Микати нов премиер на Либан


Новиот либански премиер Наџиб Микати
Кандидатот на шиитската радикална група Хезбола е назначен за нов премиер на Либан. Претседателот Мишел Сулејман денеска го номинираше сунитскиот милијардер Наџиб Микати да формира нова влада. Микати по неговото назначување на функцијата изјави дека во четврток ќе ги започне разговорите за формирањето на новата влада и ги повика сите политички партии да ги надминат несогласувањата.
Премиерот Саад Харири претходно изјави дека тој нема да учествува во влада контролирана од Хезбола.
XS
SM
MD
LG