Достапни линкови

Албанската опозиција повикува на протести во петок


Протестите во Тирана
Албанската опозиција денеска повика на нови протести во наредната недела. Лидерот на Социјалистичката партија Еди Рама побара граѓаните да излезат на мирни протести во петок, една недела по судирите на полицијата и демонстрантите при кои 3 загинаа, а 150 беа повредени.
Премиерот Сали Бериша пак најави во средба протести против насилството. САД и ЕУ побараа од двете партии да воспостават политички дијалог и компромис.
XS
SM
MD
LG