Достапни линкови

Расмунсен - Поделбата на Косово не е опција


Андрес фог Расмунсен
Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен изјави дека поделбата на Косово не е опција за меѓународната заедница.
Во интервју за приштинскиот „Коха диторе“ Расмусен вели дека намалувањето на воените сили на НАТО нема никако да се прави на штета на безбедноста на населението и стабилноста и дека Алијансата без оглед на тоа со колку мал број на војници е присутна, сепак останува главна гаранција за мирот и стабилноста на Косово.
XS
SM
MD
LG