Достапни линкови

Премиерот на Сирија во посета на Ирак


Премиерот на Ирак Нури Ал Малики
Премиерот на Сирија Наји Ал Отари е во дводневна посета на Ирак, каде ќе се сретне со ирачкиот премиер Нури Ал Малики и други владини лица. Сирија и Ирак ги обновија дипломатските односи на 24 септември во минатата година, по година дена откако двете земји ги повлекоа воените сили, поради тоа што Багдад го обвини Дамаск дека ги засолнил организаторите на смртоносните напади на ирачкиот главен град во август 2009 година.
XS
SM
MD
LG