Достапни линкови

Парламентот на Казахстан "ЗА" продолжување на мандатот на претседателот


Казахстанскиот парламент го подржа предлогот за одржување референдум за продолжување на мандатот на претседателот Нурсултан Назарбаев до 2020-тата година. Инаку, според централната изборна комисија, на петицијата за продолжување на мандатот на претседателот, се потпишале над 5 милиони гласачи. 70-годишниот Назарбаев е претседател на Казахстан повеќе од 20 години.
XS
SM
MD
LG