Достапни линкови

Повторување на парламентарните избори во Косово?


Гласање во Косово
Сериозно да се разгледаат барањата на некои партии од Косово за повторување на парламентарните избори до крајот на годинава, порача известувачот на Европскиот Парламент за земјата Улрики Луначек.
Според Луначек тоа е прифатливо, бидејќи на изборите во декември имало нерегуларности на кои и таа била сведок.
Луначек смета дека на тој начин не може да се градат стабилни институции и косовскиот Парламент треба да знае дека е нерегуларно избран.
XS
SM
MD
LG