Достапни линкови

Јапонија ќе купува европски хартии од вредност


Јапонија денеска соопшти дека ќе купува хартии од вредност од евро-зоната со цел да и помогне на Европската Унија да се справи со должничката криза. Министерот за финансии Јошико Нода изјави дека Јапонија ќе ги искористи девизните резерви во евра за да купи над 20 насто од хариите од вредност што ќе ги издадат овој месец европските финансиски институции.
XS
SM
MD
LG