Достапни линкови

Основачот на Викиликс ќе се појави пред суд


Џулијан Асанж
Основачот на Викиликс Џулијан Aсанж денеска треба да се појави пред судот во Лондон. Тоа ќе биде негово прво појавување пред судот , откако беше ослободен со кауција на 16 декември. Шведска бара негова екстрадиција под сомнение дека е виновен за сексуална злоупотреба на две жени. Асанж и неговите поддржувачи велат дека тој е жртва затоа што објави тајни документи за американската дипломатија на својот веб сајт.
XS
SM
MD
LG