Достапни линкови

Градоначалникот на Панџаб убиен во име на религијата


Салман Ташир
Пакистанската полиција соопшти дека телохранителот Малик Мумтаз Хусаин Кадри кој го застрела градоначалникот на покраината Панџаб на неговото судење денеска изјавил дека нападот врз Салман Ташир го извршил од религиозни побуди.
Причината е поради тоа што Ташир барал промена на законот со кој луѓето кои го навредуваат исламот се осудуваат на смртна казна. Припадниците на Демократската партија чиј член беше и Ташир сугерираа дека зад убиството постои поголем заговор и го обвинија и обезбедувањето кое не успеа да го заштити.
XS
SM
MD
LG