Достапни линкови

Унгарија сака да ги намали тензиите со Брисел


Виктор Орбан
Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изјави дека сака да ги намали политичките тензии со Брисел околу новиот закон за медиуми со цел да нема штета по унгарското преседавање со ЕУ.
„Ако бидат потребни иземни – ке ги направиме“, рече Орбан по средбата со членовите на Европската Комисија кои денеска ја посетија Будимпешта по повод 6 месечното преседавање на Унгарија со ЕУ.
За Унијата законот за медиуми на Унгарија кој стапи на сила на 1 Јануари е рестриктивен за слободата на печатот.
XS
SM
MD
LG