Достапни линкови

Ослободен еден од приведените претседателки кандидати во Белорусија


Еден од петтемина приведени претседателски кандидати во Белорусија е ослободен од затвор под услов да не ја напушти земјата. Витал Римашески заедно со уште четворица кандидати беше приведен по изборите во Белорусија под сомнение дека е поврзан со организацијата на масовните протести. Доколку ги осудат за тоа обвинение, тие можат да се соочат со 15 години казна затвор. Над 600 луѓе беа приведени на 19 декември.
XS
SM
MD
LG