Достапни линкови

ОН сметат дека постојат масовни гробници на Брегот на Слоновата Коска


Обединетите Нации ги обвинуваат безбедносните сили на лидерот Лаурент Гбагбо дека не им дозволиле на истражителите да пристапат до масовните гробвници за кои сметаа дека во нив се наоѓаат 80 тела. Владата на Гбагбо негира дека постојат масовни гробници на Брегот на Слоновата Коска. Шефот на секторот за заштита на човековите права на ОН Симон Музу изјави дека доколку Гбагбо дозволи пристап за истражителите, тие ќе бидат првите што ќе ги негираат овие наводи ако е вистина дека нема масовни гробници. ОН тврдат дека по спорните избори во земјата се забележани исчезнувања на политичари и бесправно апсење, а постои и сомневање дека безбедносните слили на Гбагбо киднапирале и мачеле политички противници.
XS
SM
MD
LG