Достапни линкови

Северна Кореа подготвена да возврати удар


Јеонпјеонг
Севернокорејската војска го зголеми нивото на подготвеност на артилериските едници на западниот брег поради најавените воени вежби на Јужна Кореа. Оваа информација ја пренесува новинската агенција Јонхап која се повикува на анонимни владини извори. Воената вежба на јужнокорејските маринци е најавена во вторник во близина на островот Јеонпјеонг. Претходно Кина предупреди дека евентуален нов судир меѓу двете Кореи може да ја наруши регионаланата стабилност.
XS
SM
MD
LG