Достапни линкови

Мотаки го оцени неговото разрешување како навредливо и неисламско


Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад и поранешниот министер за надворешни работи Манучер Мотаки
Иранскиот поранешен министер за надворешни работи Манучер Мотаки денеска го оцени неговото ненадејно разрешување од функцијата како „неисламско и навредливо.“ Мотаки во изјава за новинската агенција Мерх вели дека разрешувањето на министер додека е на официјална мисија е „надвор од политичката практика“. Претседателот Махмуд Ахмадинеџад ја соопшти одлуката за неговото разрешување додека Мотаки беше во посета на Западна Африка. Претседателот на Парламентот Али Лариџани денеска го критикуваше потегот на Ахмдинеџад и изјави дека тоа доводе до „непристојни осуди“за внатрешните состојби на земјата.
XS
SM
MD
LG